Chciałbym podłączyć kondensator, ale nie wiem gdzie jest plus, a gdzie minus
Jeśli producent nie oznaczył gniazd kondensatora, to nie ma się co przejmować. Każdy kondensator z elektroniką dzieli się na dwie części. Pierwszą częścią jest puszka w której znajduje się płytka z elektroniką, a druga część to moduł w którym gromadzony jest prąd. Z puszki wychodzą dwa bolce, pod które podłącza się kable: zasilający i mase. Jednak jeśli bliżej przyjrzymy się bolcom, zobaczymy że jeden z nich przechodzi przez płytkę z elektroniką i wchodzi aż do samego kondnensatora, natomiast drugi dochodzi jedynie do płytki gdzie się kończy. Zaraz obok znajduje się drugi bolec który wchodzi do wnętrza kondensatora. Kable masy należy podłączyć do tego bolca, który jest nie przerwany i wchodzi do kondensatora. Kabel zasilający należy podłączyć do tego, który dochodzi jedynie do płytki.
by focal

Jak podłączyć kondensator
Podłączenie kondensatora nie jest trudne, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze kondensator montuje się jak najbliżej wzmacniacza. Po drugie należy zwrócić uwagę na pojemność kondensatora przy podłączaniu go do jednego lub więcej wzmacniaczy. I po trzecie jeśli nie mamy pewności, że podłączymy go prawidłowo, lepiej udać się do miejsca gdzie zrobią to za nas profesjonaliści. Najprostszym sposobem jest podłączenie kondensatora do jednego wzmacniacza. W takim przypadku wystarczy że "wepniemy" go w kable idące do wzmacniacza. Ponieważ kondensator posiada gniazdo masy i gniazdo prądowe, wystarczy, że pociągniemy kabel zasilajacy od akumulatora (+) do kondensatora (+) i od kondensatora do wzmacniacza (+). To samo należy wykonać z masą. Kablem masy łączymy wzmacniacz (GND) z kondensatorem (-), następnie kabel od kondensatora ciągniemy albo do akumulatora albo do karoserii samochodu. W przypadku dwuch lub większej liczby wzmacniaczy możemy wykonać podobny montaż, ciągnąc jeden kabel zasilajacy i masę do kondensatora, a nastepnie z kondensatora pociągnąć osobne kable do każdego wzmacniacza. Należy pamiętać o tym aby kabel masy był przynajmnniej tak gruby jak kabel zasilający. Kolejnym krokiem jest podłączenie kabla 'remote' do kondensatora, jeśli ten posiada taką opcję. Jednak taki montaż 'może' nie zabezpieczyć wszystkich wzmacniaczy wystarczająco. Oczywiście bezpiecznik umieszczony przy akumulatorze i sam kondensator dają dużą dozę bezpieczeństwa, to jednak isnieje sposób na dodatkowe zabezpieczenie każdego wzmacniacza po koleji. Takim sposobem jest użycie tzw. rozety, która może posiadaać kilka gniazd na bezpieczniki i wyjście na kondensator. Dzięki niej każdy wzmacniacz będzie chroniony oddzielnym bezpiecznikiem. Użycie rozety nie jest niezbędne, natomiast jeśli chcemy mieć pewność, że nasza instalacja nigdy nie ulegnie awari to użycie jej jest uzasadnione.
by focal

Czy powinienem zastosować kondensator
Kondensator używa się wyłącznie w przypadku gdy instalacja jest wyposażona w minimum jeden wzmacniacz. Jednak nie zawsze istnieje potrzeba zakupu kondensatora. Bardzo często wystarczy dobrze naładować akumulator, lub jeśli stary szybko się rozładowywuje zakupić nowy. Jednak jeśli pomimo sprawnego akumulatora występuja pewne sygnały związane z niedostatkiem prądu, wówczas należy się zastanowić nad podłączeniem kondensatora. A sygnały mogą być następujące: